کراس فیت

ورزش کراس فیت چیست؟

کراس فیت

ورزش کراس فیت نوعی ورزش است که برنامه‌های آن بر‌روی آمادگی جسمانی و قدرتی متمرکز می‌باشد. این ورزش ترکیبی از تمرین سرعت، تمرین مقاومتی، وزنه برداری، پلایومتریک انفجاری، کتل بلز، تمرین‌های استقامتی، تمرین وزن بدن و ژیمناستیک می‌باشد. در بین ورزش کراس فیت استراحت بسیار کوتاهی وجود دارد و تمامی تمرینات به صورت فشرده صورت می‌گیرد.

تاریخچه کراس فیت

در سال 2000 ورزش کراس فیت اختراع شد ولی آغاز این ورزش توسط گلسمن که یک ژیمناستیک کار جوان بود کلید خورد. گلسمن تمام سعی خود را می‌کرد تا از دیگر ورزشکاران قوی‌تر باشد و برای این کار با استفاده از دمبل‌ها و وزنه‌ها تمرینات فشرده و سختی را انجام داد. وی در کنار ژیمناستیک دوچرخه‌سواری نیز می‎کرد و علاوه بر پیشی گرفتن از رقبای ژیمناستیک کار خود، در دوچرخه سواری و انجام حرکات آکروباتیک نیز مهارت زیادی داشت. گلسمن پس از مدتی از سوی اداره پلیس دعوت شد تا این حرکات را به نیروها آموزش بدهد و همین امر باعث گسترش ورزش کراس فیت شد.

فواید کراس فیت

ورزش کراس فیت باعث به چالش کشیدن ورزشکاران می‎شود و از این جهت طرفداران بسیار زیادی را در بین ورزشکاران دارد.

این ورزش آمادگی جسمانی را افزایش می‌دهد.

کراس فیت باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود.

این ورزش با سوزاندن کالری های بدن باعث کاهش وزن می‌شود.

کراس فیت با درگیر کردن تمامی اندام‌های بدن باعث زیبایی و خوش اندامی خواهد شد.

این ورزش استرس و افکار منفی را دور کرده و شادی و نشاط را به دنبال دارد.

کراس فیت

بهترین حرکات کراس فیت

حرکت برپی

برای انجام حرکت برپی نیاز به وزنه نیست. بدین صورت است که روی زمین ایستاده و سریع به حالت شنا روی زمین قرار گرفته و یکبار شنا می‌روید. سپس حالت اسکوات رفته و به شکل انفجاری رو به بالا می‌پرید.

حرکت اسنچ

با بازوهای راست شده هالتر را به صورت متوالی و سریع از روی زمین بلند کرده و روی سر می‌برید. با انجام مداوم این حرکت بازوهایی حجیم خواهید داشت.

حرکت باربارا

این برنامه شامل، 30 شنا، 5 حرکت بارفیکس، 50 اسکوات و 40 دراز و نشست است. در این حرکت بین هر ست می‌توانید سه دقیقه استراحت کنید.

بیشتر بخوانید:   تغییراتی که با شروع تمرینات کراس فیت شاهد آن ها خواهید بود

حرکت انجی

در این حرکت باید با استفاده از وزن بدن 100 حرکت بارفیکس، 100 اسکوات و 100 دراز و نشست انجام دهید. در بین هر ست هم باید مدت کوتاهی استراحت کنید.

حرکت مرف

حرکت مرف شامل یک کیلومتر دویدن، 100 بارفیکس، 300 اسکوات و 200 شنا با استفاده از وزن بدن بوده و در انتها باید یک مایل نیز بدوید.

حرکت جکی

حرکت جکی شامل 1000 پارویی، 30 بارفیکس و 50 تراستر می‌باشد و ترجیحا در بین این حرکات نباید استراحتی صورت گیرد.

کراس فیت برای لاغری

کراس فیت ورزشی سنگین بوده و ترکیبی از انواع حرکات ها می‌باشد به همین دلیل این ورزش تمامی اندام های بدن را درگیر کرده و بدن شروع به سوخت ساز می‌کند و چربی‌های اضافی بدن از بین می‌رود. این ورزش تاثیر زیادی بر روی زیبایی اندام داشته و شما می‌توانید به سرعت تاثیر آن را بر روی بدن خود مشاهده کنید.

کراس فیت

ورزش کراس فیت برای چه کسانی مناسب است؟

کراس فیت تاثیر زیادی بر‌روی زیبایی اندام و افزایش استقامت بدنی دارد به همین دلیل این ورزش برای تمامی قشرها و سنین مناسب است. این ورزش ترکیبی از تمامی حرکات ورزشی مفید برای بدن بوده و از این رو در سال های اخیر بسیار مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است.

کراس فیت کودکان

تمرینات کراس فیت کودکان بر روی تمرینات ژیمناستیک، انعطاف پذیری بدن، پلیومتریک، تمرینات با وزن بدن و تمرینات هوازی تمرکز دارد می‌تواند آمادگی بسیاری را نسبت به سایر رشته های ورزشی به کودکان انتقال دهد. تمرینات کراس فیت کودکان به دو صورت تمرینات مقاومتی و تمرینات قدرتی اجرا می‌شود. این ورزش به کودکان کمک می کند تا همواره بدنی سالم و انعطاف پذیر داشته باشند.

روش های کاهش خطر آسیب دیدگی 

حرکات Cross fit نیز مانند سایر حرکات ورزشی در صورتی که اصولی و به صورت استاندارد انجام نشود می تواند باعث آسیب رسیدن به بخش های بدن خصوصا کمر و پاها شود به همین دلیل باید این حرکات کاملا دقیق و اصلی انجام شود. برای این که حرکات کراس فیت به صورت استاندارد انجام شده و احتمال آسیب دیدگی در آن وجود نداشته باشد بهتر است که این حرکات را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام دهید زیرا این دستگاه به صورت کاملا استاندارد تولید شده و هیچ گونه آسیبی به بدن شما وارد نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:   ورزش کراس فیت آقایان و دانستنی های آن

امروزه دستگاه‌های زیادی در زمینه انجام انواع حرکات به بازار عرضه شده که هر کدام زیرنظر متخصصین طراحی و تولید شده اند و ورزشکاران با استفاده از آن ها می توانند از احتمال آسیب دیدگی در کراس فیت جلوگیری کنند که از جمله این دستگاه‌ها عبارت است از:

سازه 

سازه‌های کراس فیت دستگاهی بسیار محبوب برای انجام حرکات کراس فیت می‌باشد. این سازه ها چندکاره بوده و با استفاده از آن می‌توانید اغلب حرکات کراس فیت را به راحتی انجام دهید. سازه های کراس فیت نصب سختی نداشته ولی برای نصب آن نیاز به فضا دارد.

دوچرخه ایربایک

دوچرخه ایربایک یکی از ابزارهای مناسب برای ورزش هایی کراس فیت است که با کمک زیادی به چربی سوزی بدن می‌کند. دوچرخه‌های ورزشی در انواع مختلف ایستاده و نشسته و خوابیده موجود بوده و هر ورزشکار می‌تواند با توجه به نیاز خود یکی از این ابزارها را استفاده نماید. دوچرخه‌های نشسته با توجه به این که فشار کمتری به بدن وارد می‌کند، برای افرادی که مصدوم بوده و دارای دردهایی در ناحیه پا و کمر هستند گزینه بسیار مناسبی است.

دستگاه روئینگ

دستگاه‌های روئینگ یکی از دستگاه های قدر و قدرتمند برای انجام حرکات کراس فیت می‌باشد. این دستگاه در اشکال مختلفی موجود بوده و برای باشگاه‌های خانگی بسیار مناسب است. روئینگ‌ها صدای پایینی داشته و باعث کاهش وزن می‌شود. همچنین با استفاده از این دستگاه می‌توانید بدنی انعطاف پذیر داشته و ماهیچه های بالاتنه و پایین تنه خود را حجیم کنید.

طناب

طناب Cross fit یکی از ابزارهای سبک و ارزان قیمت برای انجام حرکات کراس فیت به شمار می‌رود. این طناب دارای دسته های استیل بوده که کیفیت بالایی داشته و آسیبی به دست های شما وارد نمی‌کند. همچنین در اطراف این طناب ها بلبرینگ هایی وجود دارد که چرخش طناب ها را روان تر و آسان تر می‌کند.

بیشتر بخوانید:   انواع تمرین های قابل اجرا با مدیسن بال

کتل بل

کتل بل‌ها محصولی شبیه به دمبل بوده با این تفاوت که تمرکز این وسیله در وسط آن می‌باشد. کتل بل ها نیاز به فضای کمی داشته و با استفاده از آن می‌توانید انواع حرکات ورزشی را انجام دهید. این ابزار بر روی ماهیچه های بازو تمرکز داشته و با استفاده از این محصول می‌توانید بازوهایی حجیم داشته باشید.

جامپ باکس

جامپ باکس یکی از ابزارهای پرکاربرد برای انجام حرکات می‌باشد. این وسیله یک ابزار پرشی بوده و می‌توان ارتفاعات گوناگونی را با استفاده از این ابزار ایجاد کرد. جامپ باکس ها ابزاری بسیار ساده بوده و فضای بسیار کمی را در باشگاه‌ها اشغال می‌کند.

جیم بال

جیم بال‌ها ابزاری مفید در این ورزش بوده که تمامی اندام‌های بدن را درگیر می‌کند. با استفاده از این ابزار ورزشی حرکاتی نظیر شنا، اسکوات، پل، پلانک و … را می‌توان انجام داد. جیم بال ها در ابعاد مختلفی به بازار عرضه می‌شود و سایز انتخابی هر فرد به میزان انعطاف پذیری بدن وی بستگی دارد.

وال بال

وال بال‌ها از دیگر ابزارهای ورزشی در کراس فیت است که بر روی تقویت ماهیچه‌های ساعد و مچ دست تمرکز دارد. این ابزار تاثیر زیادی بر روی کاهش استرس داشته و با استفاده از آن می‌توانید استرس و نگرانی را از خود دور کنید.

بتل روپ

بتل روپ‌ها ابزاری ساده با طراحی خاص می‌باشد که شبیه به یک طناب با قلاب است. این ابزار ورزشی تاثیر زیادی بر روی سوخت و ساز بدن داشته و فضای کمی را اشغال می‌کند. شما می‎توانید این ابزار ورزشی را با قیمتی مناسب تهیه کرده و تمرینات سختی را با استفاده از این محصول انجام دهید.

امروزه دستگاه‌های ورزشی مختلفی به بازار عرضه شده که هر کدام برای ورزش خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های ورزشی کراس فیت در این بین از محبوبیت‌های بالایی برخوردار هستند و فروش بالایی در بازار دارند. شما می‌توانید انواع ابزارها و دستگاه‌های ورزشی مخصوص کراس فیت را از فروشگاه خریداری نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *