بدنسازی

بدنسازی حرفه ای

بدنسازی حرفه ای

در سال‌های اخیر داشتن اندامی زیبا و ورزیده یکی از آرزوهای اکثر خانم ها و آقایان شمرده می‌شود. برای داشتن اندامی زیبا و خوش تراش باید حرکات مختلف مخصوص بدنسازی را به صورت مرتب و با برنامه ریزی انجام دهید. برای انجام حرکات بدنسازی حرفه ای می‌توانید از دستگاه های مدرن و پیشرفته استفاده کنید.

شیوه بدنسازی حرفه ای

برای این که بدنسازی را به صورت حرفه ای دنبال کنید باید به این ورزش به عنوان بخشی از زندگی و روزمرگی خود نگاه کنید. در هنگام انجام حرکات بدنسازی سستی و تنبلی را کنار گذاشته و تمرینات را سخت و جدی انجام دهید.

حتی اگر لازم باشد تمرینات بدنسازی را دو بار در روز انجام دهید تا سریع تر به هدف مورد نظر خود برسید.

در هنگام تمرین نقاط ضعف و قوت بدن خود را شناسایی کرده و به تقویت بخش های ضعیف بدن خود بپردازید.

برنامه های غذایی در هنگام انجام تمرینات بدنسازی بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل از برنامه های غذایی مخصوص استفاده کرده و غذایی مقوی و سبک بخورید.

استفاده از وزنه‌ها و دمبل‌ها را فراموش نکنید زیرا این دو وسیله یکی از ابزارهای مهم بنسازی به شمار می‌رود.

 

بدنسازی حرفه ای

انواع تمرینات بدنسازی

پرس انفجاری

پرس انفجاری یکی از تمرینات مخصوص بدنسازی است که تاثیر زیادی بر روی افزایش استقامت بدنی دارد. برای این کار باید بر روی شکم دراز کشیده و نوک پای خود را بر روی زمین قرار دهید و با استفاده از دست ها بدن خود را بالا و پایین ببرید. این حرکت ورزشی باعث افزایش استقامتی بدن شده و مفاصل شانه را مستحکم می‌کند.

بیشتر بخوانید:   برنامه بدنسازی

پرس ایستاده

در این روش باید بایستید و دمبل ها را در دو دست خود گرفته و تا بالای سر خود ببرید و سپس پایین بیاورید. این تمرین باید چندین بار پشت سر هم تکرار شود. پرس ایستاده باعث تقویت عضلات بالاتنه خواهد شد.

پلانک

حرکات پلانک یکی از بهترین حرکات برای افرادی است که به سیکس پک علاقه دارند. این تمرین ظاهرا ساده بوده ولی انجام آن کار آسانی نیست.

کرانچ

کرانچ و یا دراز و نشست نیمه بدین صورت است که پاها در شکم جمع شده و وزن اضافی بدن بر روی عضلات شکم قرار می گیرد. کرانچ از دراز و نشست سخت‌تر بوده و تاثیر بیشتری بر روی عضله های شکم دارد.

انواع تجهیزات ورزش بدنسازی

تجهیزات ورزشی و بدنسازی همواره در حال پیشرفت بوده و دستگاه های زیادی به بازار عرضه می‌شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشی استفاده از دستگاه ها بهترین گزینه می‌باشد زیرا دستگاه های ورزشی به صورت کاملا استاندارد و زیر نظر متخصصین طراحی شده و با استفاده از آن‌ها اندام های بدن هیچ گونه آسیبی نخواهند دید.

دستگاه اسکوات

اسکوات‌ها دستگاهی در بدنسازی است که انواع مختلفی دارد. این دستگاه اغلب بر روی عضلات پایین تنه تمرکز کرده و در اکثر باشگاه‌های ورزشی موجود است. اسکوات‌ها از جمله حرکات مادر هستند که تمامی عضلات بدن خصوصا عضلات پایین تنه را درگیر می‌کنند و برای این که این حرکات به صورت استاندارد و بدون آسیب انجام شود بهتر است از دستگاه های اسکوات کمک بگیرید.

هالترها

 

هالترها میله هایی هستند که می‌توان وزنه‌های مختلفی بر روی آن قرار داد. این میله ها کیفیت بالایی داشته و آسیبی به دست‌ها وارد نمی‌کند. این ابزار بر روی عضلات بالاتنه متمرکز بوده و ورزشکار می‌تواند متناسب با قدرت بدنی خود وزنه های مختلفی را بر روی آن قرار دهد.

بیشتر بخوانید:   چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

دمبل ها

دمبل‌ها یکی از ابزارهای ورزشی است که سال ها مورد استفاده ورزشکاران بوده و طرفدارن بسیار زیادی دارد. این وسیله در وزن های مختلفی موجود بوده و با استفاده از آن می‌توان عضلات مچ دست و بازوها را تقویت کرد.

نیمکت پرس سینه

پرس سینه یکی از تمریناتی است که باعث افزایش استحکام بدن می‌شود. برای راحتی در انجام پرس سینه می‌توانید از نیمکت‌های مخصوص پرس سینه استفاده کنید. برای استفاده از این دستگاه به صورت طاق باز بر روی این تخته‌ها دراز کشیده و هالترها را در بالای سر خود نگه می‌دارید.

میله بارفیکس

میله بارفیکس ابزاری سبک و ارزان قیمت است که تاثیر زیادی بر روی عضله‌سازی دارد. این میله‌ها که از دیرباز یکی از ابزارهای رایج در بین ورزشکاران بوده باعث تقویت عضلات بالاتنه می‌شود.

دستگاه اسمیت

دستگاه‌های اسمیت یکی از ابزارهای چندکاربره بوده که می‌تواند هم روی عضلات پایین تنه و هم بر روی عضلات بالاتنه تمرکز کند. این دستگاه دارای مکان‌های مشخصی برای قرارگیری میله‌های هالتر بوده و از این طریق استفاده از هالترها را ایمن تر خواهد کرد.

الپتیکال

دستگاه‌های الپتیکال دارای دو اهرم و دو پدال بوده که با استفاده از آن می‌توان سرعت و شیب دستگاه را تنظیم کرد. این دستگاه شبیه ساز بالا رفتن از پله و دویدن بوده و تاثیر زیادی بر روی زیبایی اندام دارد.

فواید بدنسازی

بدنسازی فواید بسیار زیادی را بر روی بدن دارد که از جمله اصلی ترین این فواید به اختصار به شرح زیر می‌باشد:

  • افزایش استقامت بدنی
  • تناسب اندام
  • سلامتی و تندرستی
  • افزایش استحکام بدنی
  • افزایش طول عمر
  • تنظیم فشار خون
  • افزایش انعطاف پذیری بدن
  • کاهش تنش ها و فشارهای عصبی
  • چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن
بیشتر بخوانید:   ورزش صبحگاهی و حرکات کششی مفید برای شادابی و سرزندگی در طول روز

تاثیر برنامه غذایی بر روی بدنسازی

برنامه غذایی مناسب عضوی جداناپذیر در هنگام تناسب اندام و بدنسازی می‌باشد. تنها انجام حرکات سنگین ورزشی کافی نبوده و شما باید در کنار ورزش، برنامه غذایی مناسبی را نیز داشته باشید. این برنامه غذایی باید سبک و دارای پروتئین بالا بوده تا بتواند نیروی مورد نیاز برای بدن را تامین کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *