بدنسازی

ضرورت داشتن برنامه ریزی در بدنسازی

ضرورت داشتن برنامه ریزی در بدنسازی

یکی از لازمه‌های زندگی شاد و بدون دغدغه، ورزش کردن می‌باشد. برای این که ورزشی ایده آل و تأثیرگذار داشته باشید، نیاز به برنامه ریزی در بدنسازی دارد. شروع تمرینات بدون برنامه‌ریزی، همانند رانندگی در یک مکان ناشناس بدون نقشه است. شما مسیری را پیش رو دارید ولی ممکن است که به مقصد موردنظر خود نرسید با کراسفیت24 همراه باشید.

برنامه ریزی در بدنسازی

ضرورت داشتن برنامه تمرینی در بدنسازی بسیار بالا بوده و افرادی در این زمینه موفق است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته و در این عرصه مداومت داشته باشد. برنامه‌ریزی نه‌تنها در ورزش، بلکه در تمامی مراحل زندگی لازمه رسیدن به هدف است.

درصورتی‌که شما برای انجام تمرینات بدنسازی برنامه‌ریزی نداشته باشید، قطعاً به هدفی که در ذهن دارید نخواهید رسید. انجام حرکات ورزشی بدنسازی در منزل باعث می‌شود که شما وقت کمتری را تلف‌کرده و مقاومت بیشتری در این تمرینات از خود نشان دهید.

به همین دلیل ورزشکارانی که در خانه خود وسایل ورزشی داشته و یا یکی دو تا دستگاه برای ورزش دارند، عضلاتی مقاوم و زیبا نیز دارند. بدون برنامه‌ریزی افراد بهانه‌های مختلفی برای عدم انجام تمرینات ورزشی آورده و تمرینات را به روزهای آینده موکول خواهیم کرد.

اهمیت برنامه ریزی در بدنسازی

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که برای انجام تمرینات ورزشی و بدنسازی خود برنامه دارند، در انجام تمرینات ورزشی استوارتر بوده و با پیگیری بیشتری حرکات را انجام می‌دهند.

برنامه‌ریزی ورزشی به شما این امکان را خواهد داد که شما پیش از شروع تمرینات ورزشی ابتدا هدف خود را از تمرینات مشخص کرده و بر روی هدف خود تمرکز کنید. یک برنامه‌ریزی بدنسازی حرفه‌ای میزان تداوم ورزشکار را مشخص می‌کند و این اجازه را به ورزشکار می‌دهد تا آینده ورزش خود را تعیین کرده و با دیدی بازتر روبه‌جلو حرکت نماید.

بیشتر بخوانید:   سرشانه هالتر پرس از جلو

چه اقداماتی در برنامه بدنسازی باید رعایت شود؟

در این برنامه ریزی باید موارد زیر لحاظ شود :

  • نتیجه یا هدف برای کل دوران تمرینات به ثبت می‌رسد.
  • ساعات و روزهای تمرین در نظر گرفته می‌شود.
  • هر فرد زمان مشخصی را برای انجام این تمرینات تعیین می‌کند.
  • تمرینات انجام‌شده بر اساس میزان توانایی ورزشکار صورت می‌گیرد.
  • برنامه‌ها و تمرینات در هر ماه با مشاور مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • این تمرینات مطابق با استقامت بدنی ورزشکار برنامه‌ریزی می‌شود.
  • مربی و یا مشاور برنامه تمرینی بدنسازی را پس از مشاهده نتایج تمرینات گذشته اعلام می‌کند.

برنامه غذایی در تمرینات بدنسازی

برای تناسب‌اندام و رسیدن به اندام ایده آل باید در عین انجام حرکات ورزشی، تغذیه سالم و درستی نیز داشته باشید. توجه به تغذیه و برنامه‌ریزی برای آن می‌تواند به‌صورت چشمگیری سرعت پاسخ‌دهی شما را افزایش دهد. در واقع می‌توان گفت که بدنسازی تنها یک ورزش محسوب نشده، بلکه نوعی سبک زندگی نیز به شمار می‌رود.

معمولاً ورزشکارانی که بدنسازی را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند و یا حتی به‌صورت تفریحی آن را انجام می‌دهند، توجه ویژه‌ای به تغذیه خود دارند. برنامه‌ریزی تغذیه باید زیر نظر متخصص صورت گیرد تا آسیبی به بدن شما وارد نکند. این برنامه غذایی باید مطابق با تمرینات ورزشی شما و میزان سختی آن داشته باشد.

 

برنامه ریزی در بدنسازی

مزایای بدنسازی

به منظور حفظ استحکام بدن و زیبا شدن اندام‌ها، بسیاری از افراد روی به ورزش بدنسازی آورده‌اند. این ورزش شامل یک سری تمرینات هوازی و مقاومتی بوده که قدرت عضلات شما را افزایش می‌دهد و با حجیم کردن آن‌ها، زیبایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بدنسازی قدرت عضلات شما را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری‌های سرطان، بیماری‌های کلیوی، قلبی و سایر بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. ورزش بدنسازی سرعت چربی سوزی شما را افزایش داده و از این‌ رو علاوه بر سلامتی، اندامی زیبا را نیز برای شما رقم می‌زند.

بیشتر بخوانید:   ورزش‌ برای حجم دهی ران

نتیجه‌گیری

لازمه موفقیت در هر کاری و رسیدن به هدف موردنظر، برنامه‌ریزی است. بدون برنامه‌ریزی هیچ کاری از پیش نرفته و به مقصود خود نخواهید رسید به همین دلیل درصورتی‌که قصد دارید ورزش را به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنید، باید با برنامه پیش بروید. درصورتی‌که در یک باشگاه ورزشی حضور دارید، از مربی خود بخواهید که در انجام برنامه‌ریزی به شما کمک کند.

برای این که به اندام ایده آل خود برسید، استفاده از دستگاه‌های ورزشی ابزاری بسیار قدرتمند برای رسیدن به مقصدتان به شمار می‌رود. این دستگاه‌ها ضمن تأثیر بیشتر و بهتر تمرینات ورزشی، انجام حرکات را برای شما بسیار آسان‌تر کرده و به شما کمک می‌کند که بر روی برنامه هدفتان استوارتر شوید. به همین دلیل افرادی که به باشگاه‌های ورزشی می‌روند و یا دارای باشگاه‌های خانگی هستند، اندامی زیباتر و ورزیده‌تر دارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *