بدنسازی

مدت‌زمان تأثیر بدنسازی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان تأثیر بدنسازی

عضلات قوی و سالم نقش مهمی بر روی کارکرد بدن دارد. افرادی هم که ظاهر برایشان مهم است، برای خوش هیکل شدن و زیبایی به بدنسازی روی می‌آورند. امروزه افراد زیادی به این ورزش پرهیجان روی می‌آورند و اولین سؤالی که در هنگام شروع ورزش بدنسازی از ما می‌پرسند این است که مدت زمان تأثیر بدنسازی چقدر طول می‌کشد؟ بدنسازی یکی از ورزش‌های مورد علاقه بسیاری از جوانان است که از دیرباز یکی از ابزارهای مهم برای تناسب‌اندام محسوب می‌شود همراه کراسفیت 24 باشید.

مدت زمان تأثیر بدنسازی چقدر است؟

متأسفانه نمی‌توان به‌صورت دقیق زمانی را برای تأثیر بدنسازی بر روی اندام‌ها عنوان کرد زیرا زمان تأثیرگذاری بدنسازی بر روی بدن به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها نوع تمرینات انجام‌شده می‌باشد. با افزایش سن قدرت و حجم عضلات کاهش‌یافته و این روند تسریع پیدا می‌کند.

سرعت تغییر حجم عضلات در خانم‌ها و آقایان تفاوت دارد و عواملی همچون ترکیب‌بندی جثه، اندازه جثه و تفاوت هورمونی ازجمله عواملی است که باعث متغیر شدن مدت زمان تأثیر بدنسازی بر روی بدن می‌شود. ازجمله سایر عوامل مؤثر بر روی زمان بدنسازی و تناسب‌اندام به شرح ذیل می‌باشد:

مدت‌زمان تأثیر بدنسازی

سطح تناسب‌اندام

افرادی که به‌صورت جدی و با حرکات شدید بدنسازی را شروع کرده‌اند به مدت شش ماه می‌توانند به اندامی زیبا دست یابند. برای این‌که عضله سازی به‌درستی و اصولی صورت گیرد باید تمرینات زیر نظر یک مربی انجام شود و یا این‌که از دستگاه‌های مخصوص بدنسازی استفاده گردد. افرادی که مبتدی هستند برای رسیدن به اندامی دلخواه باید حدود یک سال زمان را در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید:   تمرین با دوچرخه ایر بایک چه فوایدی دارد؟

ژنتیک

ژنتیک نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی مدت‌زمان تأثیر بدنسازی محسوب می‌شود. افرادی که دارای قد بلند و اندامی متناسب هستند می‌توانند در این راستا موفق‌تر شوند. برخی از افراد به‌صورت ژنتیک اندامی بسیار زیبا و متناسب دارند و با کمی انجام حرکات بدنسازی می‌توانند به اندام ایده آل خود دست یابند. برخی از افراد نیز از اضافه وزن رنج می‌برند و برای بدنسازی ابتدا باید چربی‌های بدن خود را آب کرده و سپس عضله سازی را شروع کنند و این کار ملزم زمان بیشتری است.

سن

با بالا رفتن سن روند عضله سازی سخت‌تر شده و زمان بیشتری نیاز دارد تا عضله‌ها فرم خود را عوض کنند. در واقع افراد میانسال باید ابتدا با توده‌های عضلانی ناشی از افزایش سن مبارزه کرده و سپس به عضله سازی بپردازد. درصورتی‌که از پیش سابقه ورزش داشتید، این روند سرعت بیشتری خواهد داشت و شما در مدت کوتاه‌تری به اندام دلخواه خود می‌رسید.

بهترین و سریع‌ترین روش بدنسازی چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در ورزش بدنسازی اهمیت دارد، نوع ورزشی است که انجام می‌شود. هر چه تمرینات و ورزش‌ها سنگین‌تر و اصولی‌تر باشد، زمان رسیدن به اندامی ایده آل نیز بیشتر خواهد شد. برای دست‌یابی به اندامی ایده آل درزمانی کوتاه می‌توانید از دستگاه‌های ورزشی کمک بگیرید. از جمله ابزارهای مهم برای بدنسازی می‌توان به انواع دمبل ، بارفیکس ، تردمیل، شنا رفتن، اسکات، لانژ و … اشاره کرد. همچنین غذا و رژیم نیز تأثیر مستقیمی بر روی مدت زمان تأثیر بدنسازی دارد و برای این‌که در زمان کوتاه‌تری به اندام ایده آل خود دست یابید بهتر است همراه با ورزش غذایی مناسب را نیز مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:   بدنسازی حرفه ای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *