آموزش, بدنسازی

چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

 

شاید تصور کنید که داشتن پاهای قوی تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای لازم است، در حالی که تقویت عضلات پا برای افراد عادی نیز بسیار سودمند می‌باشد. چرا که ممکن است در زندگی روزمره گاهی اوقات نیاز به پیاده‌روی طولانی با ایستادن طولانی مدت داشته باشید، اگر عضلات پای شما ضعیف باشند به سرعت خسته خواهید شد. حتی قوی بودن عضلات پا از آسیب سریع به پاها نیز جلوگیری می‌کند، اگر پاهای ضعیفی داشته باشید ممکن است با کوچکترین ضرباتی پاها به شدت آسیب ببینند در حالی که تقویت عضلات پا تا حد زیادی از این موضوع جلوگیری می‌کند. با انواع ورزش مثل

ایربایک و..پاهای قوی داشته باشید.

در ادامه به بررسی برخی از راهکارهای موثر برای داشتن پاهای قوی اشاره خواهیم کرد.

 

برخی از حرکات ورزشی وجود دارند که می‌توانید با انجام آن‌ها در منزل و یا باشگاه ورزشی عضلات پا را تقویت کنید، این حرکات شامل موارد زیر هستند:

۱- حرکت لانج

برای انجام این حرکت تنها لازم است که صاف بایستید سپس یک قدم به سمت جلو بردارید و زانوی خود را خم کنید، در این حرکت نیازی نیست تماما روی زانوی خود بنشینید و تنها کافی است زانوی عقبی را تا حد زیادی به زمین نزدیک کرده و مجددا به حالت اول برگردانید. انجام این حرکت در چند ست برای هر کدام از پاها در طولانی مدت سبب تقویت آنان می‌شود.

چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

۲- راه رفتن روی پاشنه پا

یکی از حرکاتی بسیار راحتی که عضلات ساق پا را تقویت می‌کند راه رفتن روی پاشنه پا است، این حرکت را به آسانی و در منزل می‌توانید انجام دهید.

بیشتر بخوانید:   توپ تمرینی در بدنسازی

 

۳- سریع راه رفتن

به هر میزان که جریان خود در پاها با سرعت بیشتری برقرار باشد عضلات آن‌ها نیز قوی‌تر خواهد شد. یک تمرین راحت برای افزایش میزان جریان خون پیاده‌روی سریع است. برای این کار تنها لازم است به یک پارک مراجعه کنید و با سرعت راه بروید و یا حتی مسیرهایی که باید در طول روز طی کنید را نیز می‌توانید با این حرکت پیش ببرید.

 

۴- حرکت اسکات

برای انجام این حرکت صاف بایستید و دست‌ها را روی کمر قرار دهید سپس به آرامی زانوها را رو به جلو خم و راست کنید. حرکت اسکات از جمله حرکات ورزشی است که برای حجیم سازی عضلات پا و باسن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۵- تمرین پرس

اگر برای انجام حرکات ورزشی امکان مراجعه به باشگاه را داشته باشد تمرین پرس با دستگاه نیز می‌تواند منجر به تقویت عضلات پا شود. برای انجام این حرکت لازم است که روی دستگاه دراز بکشید و سپس کف پا را روی جسم مقابل خود بگذارید، توجه داشته باشید که برای انجام حرکت نیازی به حرکت سر و کمر نیست و فقط پاها از قسمت لگن به پایین درگیر هستند. کف پاهای خود را بر روی جسم فشار می‌دهید و به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنید.

 

۶- ساق ایستاده تک پا

برای انجام این حرکت صاف بایستید و برای اینکه تعادل خود را حفظ کنید دست‌ها را روی کمر قرار دهید و سپس یکی از پاها را از روی زمین بلند کرده و بر روی قسمت پشتی ساق پا قرار دهید، پایی را که رو زمین است را فقط از قسمت پاشنه از زمین جدا کرده و دوباره به حالت اول برگردانید. این حرکت نیز برای افزایش استقامت عضلات پا موثر است.

بیشتر بخوانید:   کراس فیت یا بدن سازی:کدامیک برای عضله سازی بهتر است؟

توجه داشته باشید که علاوه بر انجام حرکات ورزشی برخی اقدامات دیگر از جمله توجه به نوع و مقدار تغذیه نیز در تقویت عضلات پا نقش دارند.

چگونه پاهای قوی داشته باشیم؟

غذاهای مناسب برای تقویت عضلات پا

استفاده از سبزیجاتی که حاوی نشاسته هستند همچون لوبیا و سیب زمینی برای تقویت عضلات بخصوص عضلات پاها بسیار موثر هستند.

گوشت و لبنیات نیز از جمله مواردی هستند که هر ورزشکاری باید در برنامه روزانه خود از آن‌ها استفاده کند، البته توجه داشته باشید که مفید بودن این مواد غذایی به منزله استفاده بیش از حد آن آن‌ها نیست بلکه باید به اندازه استفاده شود. چرا که زیاده‌روی در مصرف مواد خوراکی نیز برای بدن آسیب‌زا خواهد بود.

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات و حبوبات مثل هندوانه، توت، موز، اسفناج، قارچ، عدس و غیره نیز در تقویت عضلات پا موثر هستند.

یکی از مواردی که بر تقویت عضلات مختلف بدن در میان ورزشکاران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد مکمل‌های بدنسازی است. متاسفانه بسیاری از افراد بدون مشورت با فرد متخصص برای حجیم سازی و تقویت عضلات خود از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که ممکن است این مواد برای بدن آسیب‌زا باشند. بنابراین حتی اگر تصمیم به استفاده از مکمل‌های بدنسازی و غذایی داشتید بهتر است درباره این موضوع با یک پزشک متخصص و یا یک کارشناس تغذیه مشورت کنید و در صورت لزوم از مکمل استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *