کراس فیت

چربی سوزی در تمرینات کراسفیت

چربی سوزی در تمرینات کراس فیت

چربی سوزی در تمرینات کراسفیت ،کراس فیت ورزشی برای آمادگی جسمانی است که برای کل اعضای بدن می‌توان از آن استفاده کرد. در این ورزش حرکاتی از قبیل دویدن، کشیدن، فشار دادن، پارو زدن، وزنه زدن و …. وجود دارد. تمریناتی که در این ورزش انجام می‌شوند، به‌صورت انفجاری هستند و به حالت مداری انجام می‌شوند و استراحت‌های کوتاهی باید بین حرکات انجام گیرد. البته باید تاثیر پررنگ استفاده از دستگاه های تردمیل مکانیکی، روئینگ و ایربایک را در این ورزش دست کم نگرفت.

این ورزش باعث مقاوم‌تر شدن بافت قلب و ریه می‌شود و همچنین قدرت و استحکام عضلات را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر نیز باعث افزایش تعادل، هماهنگی، چالاکی و سرعت در بدن می‌شود.

لازم به ذکر است که افراد بسیار زیادی این ورزش را باهدف سوزاندن چربی‌های بدن انتخاب می‌کنند. اما آیا میزان چربی سوزی در تمرینات کراس فیت قابل توجه است؟

میزان چربی سوزی در تمرینات کراس فیت

در این خصوص باید خدمت شما عزیزان بگوییم که انجام دادن تمرینات موجود در این ورزش به‌صورت متناوب باعث کالری سوزی در بدن می‌شود و درصورتی‌که آقایان از این ورزش استفاده کنند در هر دقیقه می‌توانند چیزی در حدود 15 الی 18 کالری بسوزانند و خانم‌ها نیز در هر دقیقه قادرند 13 الی 15 کالری با استفاده از این ورزش بسوزانند.

همچنین افرادی که این تمرینات را با شدت بسیار بالایی انجام می‌دهند نیز قادر خواهند بود تا میزان بسیار بیشتری از این حدود کالری را بسوزانند. البته باید رژیم غذایی کراس فیت را نیز رعایت کنند.

بیشتر بخوانید:   رابطه افسردگی ‌و ورزش

آیا کالری سوزی همان چربی سوزی است؟

برای پاسخ به این پرسش و در خصوص میزان چربی سوزی در تمرینات کراسفیت باید خدمت شما عزیزان بگوییم که وقتی این ورزش توسط افراد انجام می‌شود، بدن برای تأمین سوخت موردنیاز به سراغ کالری‌هایی که به‌تازگی توسط شخص استفاده‌شده است و چربی‌های از پیش‌ذخیره شده در بدن می‌رود و درصورتی‌که کالری‌های تازه مصرف‌شده توسط شخص کمتر از میزان سوخت موردنیاز برای بدن باشد، در این صورت انرژی موردنیاز برای بدن توسط چربی‌های از پیش‌ذخیره شده تامین می‌گردد.

پس با این وجود مشخص می‌شود که در رابطه با میزان چربی‎ سوزی در تمرینات کراس فیت، مفهوم سوختن چربی‌های بدن و کالری سوزی با هم تفاوت دارد و برای اینکه بتوان در این ورزش چربی‌ها را سوزاند، باید در ابتدا کالری‌ها سوزانده شوند.

همچنین با توجه به موارد ذکرشده در قسمت فوق، در رابطه با میزان چربی سوزی در تمرینات کراس فیت باید مقدار مصرف کالری‌ها به اندازه مشخص و به مقدار کم باشد، تا بدن برای تأمین انرژی خود به سراغ چربی‌ها برود.

آیا میزان چربی سوزی در کراس فیت از ورزش‌های دیگر بیشتر است؟

بسیاری از افراد می‌پندارند که به علت سنگین بودن حرکات در این ورزش، میزان چربی سوزی در آن در مقایسه با ورزش‌های دیگر بیشتر است. اما در حقیقت باید گفته شود که شاید کراس فیت ورزش پرفشاری باشد، اما با توجه به اینکه مدت زمان انجام آن کوتاه است، میزان کالری سوزی توسط این ورزش در بانوان و در هر جلسه تمرینی، حدود 60 الی 120 کالری و در آقایان نیز  110 الی 170 کالری می‌باشد.

بیشتر بخوانید:   ورزش کراس فیت برای چه کسانی مناسب است

شاید برای عده‌ای این میزان کالری سوزی در طول این مدت کوتاه خوب به نظر برسد اما همین میزان کالری را می‌توان با 30 الی 40 دقیقه پیاده‌روی نیز سوزاند.

از همه این‌ها گذشته، کالری سوزی به این مقدار برای سوزاندن چربی‌های از پیش انباشته‌شده در بدن بسیار کم است، زیرا هر واحد چربی ( یعنی هر نیم کیلو چربی )  دارای 3500 کالری است و برای سوزاندن هر واحد چربی باید به میزان 3500 کالری را سوزاند.

با توجه به این مسائل که برای شما عزیزان ذکر کردیم، اگرچه کراس فیت مکمل ورزش‌های دیگر است اما نمی‌توان گفت که میزان چربی سوزی در تمرینات کراس فیت از سایر ورزش‌ها بالاتر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *